Patlayıcı Uzmanlığı

Patlayıcının kullanıldığı alanların tamamında verimli ve emniyetli patlatmalar gerçekleştirilmesi, patlatma maliyetlerinin düşürülmesi ancak patlayıcı maddelerin ve ateşleme sistemlerinin doğru seçilmesi, doğru patlatma ve doğru örtüleme ile mümkün olur. İple Erişim olarak bünyemizde bulundurduğumuz konusunda uzman kadromuz ile müşterilerimize patlatma ve örtüleme alanlarında hizmet vermekteyiz.

Patlayıcı ile Kaya Kırımı: Tecrübeli kadromuzla uygulama yapılacak yerin kayalık zeminde kayaç türü ve jeolojik özelliğini belirleyerek hazırlanan rapor doğrultusunda en uygun delik çapı düzeni stampını ve paternini ortaya çıkararak projelerinizde uygun delme ve patlatma hizmeti sunmaktayız. kaya kırma çalışmalarını keşif sonrası projelendirme yaparak patlayıcı ruhsatı gerektirmeyen basınç tüpleri, kaya genleştiriciler ya da çalışma alanına ruhsat çıkartarak sivil patlayıcılar ile yapmaktayız

***Erişilemeyen noktalarda, vinçlerin giremediği ve iş makinelerinin çalışma imkanı olmayan yerlerde konusunda uzman yüksekte çalışma yeterlilik belgesine sahip endüstriyel dağcı ekibimizle delme, patlatma ve örtüleme hizmeti vermekteyiz. Dik yamaçlarda ve eğimli alanlarda kaya bloklarının sabitlenerek örtülenmesi sonrası  basınç tüpü veya  genleştiriciler ile patlayıcı ruhsatı gereksinimi olmadan sistemli patlatmalar gerçekleştiriyoruz.

Patlayıcı ile Kontrollü Bina Yıkımı: Son yıllarda bina yıkımı için en çok tercih edilen teknik patlayıcı ile yıkımdır. Bina yıkımında patlayıcı kullanımının en büyük artısı maliyet ve zamandan tasarruf sağlamasıdır. Kaba metotların aksine çevre için uzun süreli ses ve görüntü kirliliği yaratmadan, çalışanları risk altına sokmadan uygulanan bir yıkım tekniğidir.

Patlatma ile yıkım metodu, alt katlarda mevcut olan taşıyıcı elemanların patlayıcı kullanılarak parçalanması ve bunun sonrasında geri kalan  taşıyıcı elemanların tesir altında kaldıkları eksensel veya moment yükü altında dayanamayarak deformasyona uğramasıyla yapının çökmeye başlaması prensibine dayanır. Kontrollü yıkım için iki yöntem uygulanır. Bunlar; yapının ağırlık merkezinin değiştirilmesi sonucu yana devrilmesi ve yapının bazı taşıyıcı elemanlarına hasar verilmesi sonucu diğer yapı elemanlarının tesiri altında kaldığı aşırı yükün etkisiyle parçalanarak olduğu yere çökmesini sağlamaktır. Bu metotlar birlikte de kullanılabilir.

Patlayıcı ile bina yıkımı tecrübeli, titiz ve profesyonel bir ekibin yapabileceği bir iştir. Siz de bizim gibi düşünüyorsanız sizlere bina yıkımında hizmet vermeye hazırız.

Örtüleme: Patlatma anında taş savurmalarıını önlemek için kullanılan bir bariyer sistemidir. Örtü uygulamasında içinde çelik teller bulunan lastik plakalar, enerji sönümleyici geotekstil ve yüksek esneme kapasitesine sahip çelik örgü tel kullanılır.

Hizmet alanlarımız

Taş ocakları

Açık işletme Maden Ocakları

Baraj ve HES projeleri

Yol Şantiyeleri ve Sanat Yapıları

Köprü, Tünel Ağzı ve Baca İnşaatları

Doğalgaz Boru Hatları ve Sulama Kanalları

Kentsel dönüşüm projeleri

Afete Maruz Bölgeler

Kaya Islah Çalışması

İple Erişim Patlayıcı Uzmanlığı Neler yaptı?

Kaya Patlatmada İple Erişim Patlayıcı Uzmanlığı

Şirket kuruluş tarihi öncesinden gelen tecrübesi ile çok sayıda kaya patlatma projesi gerçekleştirmiştir. Projelerden bazı örnekler:

2013′ de  bir evin temeli yakınındaki inşaata engel olan kaya patlatma ile temizlendi.

 

2015 ‘ de Kuştepe’ de Osmangazi belediyesine ait yamaçta düşme riski olan kayalar kontrollü patlatma ile parçalanarak temizlendi.

 

Patlayıcı ile Kontrollü Bina Yıkımında İple Erişim Patlayıcı Uzmanlığı

2014′ de Bursa’ da dinamitle kontrollü bina yıkımını ilk kez biz gerçekleştirdik. Osmangazi Belediyesi’ne ait 3 katlı bina yıkımı ekibimiz tarafından gerçekleştirildi. Binanın yıkımı orta çekme yöntemi ile bina yıkımında Türkiye’ de ilk kez geotekstil örtüleme yapılarak çevrede hasara yol açmadan planlanan şekilde gerçekleştirildi.

Video ve haberler için tıklayınız.

 

Patlayıcı Örtülemede İple Erişim Patlayıcı Uzmanlığı: İple Erişim Patlayıcı Uzmanlığı gerek kendi planladığı patlatmalarda gerekse diğer firmaların planlı patlatmalarında patlayıcı örtüleme hizmeti vermektedir.