Yatay Yaşam Hattı

Yatay Yaşam Hattı; korkuluk veya parapet bulunmayan yapılarda, üstünde çalışma yapılacak çelik konstrüksüyonlarda, kısaca yüksekte çalışacak personelin düşme ihtimalinin bulunduğu tüm alanlarda kullanılan düşmeye karşı koruma sağlayan bir sistemdir. Temel olarak;  düşme riskinin başladığı bölge boyunca monte edilen sistemin çelik halatına lanyard ve düşüş durdurucu ekipman vasıtasıyla bağlanılarak bağlantı noktalarında ve köşelerde takılmadan, sistemden ayrılmaksızın harekete olanak tanıyan, düşüş esnasında oluşan enerjiyi absorbe ederek yüksekte çalışan personelin düşmesini engelleyen sistemlerdir. Yatay Yaşam Hattı; çatılar, birden fazla virajlı zeminler, vinç yolları, dolum tesisleri, köprülerde yapılan yüksekte çalışmalarda  sürekli güvenli erişimi sağlamak için ideal bir çözümdür.

Kullanım Alanları

Çatılar

Korkuluk veya parapet bulunmayan yapılar

Vinçler ve vinç yolları

Köprüler

Dolum tesisleri

Kamyon üstü platform

 

IE- 20.000 Yatay Yaşam Hattı Sistemi

İple Erişim Yaşam Hattı IE-20.000 TSE EN 795:2012/ EN 795:2013 CEN/ TS 16415: 2013 standartlarına göre test edilmiştir ve onaylı kuruluşlar tarafından akreditasyona sahiptir. Hat üzerinde en fazla 3 kişi çalışabilir.

İple Erişim Yaşam Hattı IE-20.000 yatay yaşam hattı çelik, beton, membran, trapez çatı tiplerine montaj yöntemi ve bağlantı elemanı değişikliği suretiyle monte edilebilir. Çatı üzerinde hareket eden kişi, emniyet kemerinin bağlantı halkasını karabina ve kanca vasıtasıyla çelik halat üzerinde hareketli olan halat kavrayıcıya geri sarımlı düşüş durdurucu ya da güvenlik halatıyla bağlamak suretiyle yatay düzlemde elleri serbest olarak kesintisiz ve güvenli bir biçimde hareket edebilir Halat kavrayıcı ve halatı kılavuzlayan ara bağlantı braketinin özel dizaynı sayesinde, ara noktalarda takılmadan kesintisiz bir hareket sağlanabilir. Ana ankraj noktasına bağlanan yaylı bir sistem olan şok emici herhangi bir düşme anında kişi üzerinde oluşan ani darbe etkisini sönümleyerek olası bir yaralanmayı önler.

IE-20.000 Yatay Yaşam Hattı Sistem sonunda emniyet destek braketi  (EDB) kullanılmaktadır. EDB’nin avantajı: yüzük presleme ile sonlandırma yönteminde metallerin sıcaklık farkına bağlı genleşmesi nedeniyle hatta görülen gevşeme ve düşüş gerçekleştiğinde halatın yüzükten sıyrılması gibi riskleri ortadan kaldırmasıdır.  Ayrıca takılıp sökülme olanağı sağlaması ile tüketici açısından periyodik bakımlarda ve hatta değişiklik yapılması gereken durumlarda maliyeti azaltır.

IE -20.000 Yatay Yaşam Hattı Sistemi Elemanları

 

IE- 20.001 /ANB (ANA BAĞLANTI BRAKETİ)

IE- 20.001

ANB (ANA BAĞLANTI BRAKETİ)

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Sistemin başında ve sonunda sabit ankraj noktası olarak kullanılır. Monte edilecek yüzeye göre tek başına, bağlantı plakasıyla veya özel bağlantı ankrajı ile kullanılır.

Malzeme: SS 316 Paslanmaz Çelik


IE- 20.002/ ARB (ARA BAĞLANTI BRAKETİ)

IE- 20.002

ARB (ARA BAĞLANTI BRAKETİ)

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Ara geçiş elemanıdır. 220 derece dönebilen başlığı ile şaryo yönü değiştirmeden kullanılabilir. Düşüş esnasında düşme yönüne dönerek halata binen kesme yüklerini en aza indirir.

Malzeme: SS 316 Paslanmaz Çelik


IE -20.003 / SCHOCK ABSORBER (ŞOK EMİCİ)

IE -20.003

SCHOCK ABSORBER (ŞOK EMİCİ)

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Düşüş esnasında esnemeyi sağlayarak sisteme ve kullanıcıya dinamik yüklerin binmesini engeller.

Malzeme: Helezon yay (vulkolon)

 

 

IE -20.004 / EDB (EMNİYET DESTEK BRAKETİ)

IE -20.004

EDB (EMNİYET DESTEK BRAKETİ)

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Sistemin başında ve sonunda halatı kilitler. Sökülüp takılabilir olması ile tüketici maliyetini azaltır.

Malzeme: SS 316 Paslanmaz Çelik

IE -20.005 / İKİNCİ EMNİYET YÜZÜĞÜ

IE -20.005

İKİNCİ EMNİYET YÜZÜĞÜ

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Sistemin başında ve sonunda ikinci emniyet noktasıdır. Hat gevşemelerini önler.

Malzeme: SS 316 Paslanmaz Çelik

 

IE -20.006 / ŞARYO (HALAT KAVRAYICI)

IE -20.006

ŞARYO (HALAT KAVRAYICI)

Ürün Özellikleri

IE -20.006 / ŞARYO (HALAT KAVRAYICI)

Fonksiyonu: Personelin hat boyunca kesintisiz ilerlemesini sağlar.

Malzeme: SS 316 Paslanmaz Çelik

 

IE- 20.007 / ÖZEL BAĞLANTI ANKRAJI

IE- 20.007

ÖZEL BAĞLANTI ANKRAJI

Ürün Özellikleri

Fonksiyonu: Yüzeye montaj elemanıdır.

Malzeme:  12-14 cm çap 4 mm kalınlık ST 37 Çelik